Реєстр актів Чорного Острова

Реєстр актів Чорного Острова.


XIV вiк




XV вiк




XVI

XVII



XVIII
  • 12 IV 1718 р. Поділ спадку між Янушем і Міхалом-Сервацієм Вишневецькими.
  • 1748 р. Контракт об отдаче в аренду ключа Чёрный Остров комиссаром сандомирскому воеводе Яну Тарло. // ЦДIАК ф."Тарло" спр. 26 I 1750, Ополь Любельський. Спадкоємці Я. Тарла (Францішка Жевуська, Антоній і Францішек Любомирські, Єжи Мнішек від імені Яна Мнішка, Кароля Вєльопольського-Мишковського і Людовіки Потоцької) уклали з вдовою Тарло, Зоф'ей Красiнськой компланацію (роборація відбулося 28 січня також у Люблінському ґроді). Згідно з нею, задля задоволення вже існуючих і ймовірніх претензій вдови, від трьох спадкових гілок їй надано суму в 100 тисяч злотих, що була записана на маєтності Чорний Острів і рахувалася за Я. Мнішком та його дружиною Катажиною Замойською. Суму слід було виплатити готівкою, в польських злотих (in regno moneta), протягом одного тижня і в присутності ґродського урядника, після чого З. Красінська мала видати спадкоємцям квит про отримання нею грошей. Ймовірно, 100 тисяч злотих були посажною сумою З. Красінської (саме така сума зафіксована в передшлюбній угоді 1746 року), яку інші спадкоємці, керуючись тогочасним правом, мусили віддати вдові. Ця посажна сума мала бути записана, згідно з передшлюбною угодою, на Опольській маєтності (ЦДІА України у Києві, ф. 254, оп. 1, спр. 27, арк. 1). За Пшемиславом Домбковським, у разі смерті чоловіка тими його маєтками, на яких забезпечено посаг його дружини, не можна було вільно розпоряджатися чи використовувати на покриття його прижиттєвих боргів (Dąbkowski P. Prawo prywatne polskie. Lwów, 1910. T. I. S. 414). Оскільки Опольський маєток вже перейшов до вдови в якості пожиттєвого володіння, то спадкоємці, очевидно, змушені були компенсувати посажну суму за рахунок відповідної суми, записаної на якісь іншій маєтності. Саме тому посаг З. Красінської – як борг Я. Тарла – виплачено з суми, записаної на маєтності Чорний Острів. // ЦДІА України у Львові, ф. 181,оп. 2, Спр. 2727, арк. 20–20 зв.
  • 26 III 1750, м. Вишневець (нині містечко Тернопільської області) відбувся поділ майна між двома дочками князя Михала Сервацiя Вишневецького: Ганною, що була у шлюбі з князем Йожефом Огинським, воєводою Троцьким і Ельжбетою, яка була у шлюбі з Михайлом Здіславом Замойським, воєводою Смоленським.
  • 11 III 1772 р. Граф Антоній - Тадеуш Пшездецького склав заповіт, згідно з яким його володіння – м. Чорний Острів з прилеглими селами відійшлиу спадок до старшого сина Михайла. Графство на Заславлі, а також Дзюньківський ключ, якийскладався з м. Дзюньків та власницьких сіл: Долотецького,Наказного, Обозівки та Юнашок відійшли у спадок до меншого його сина Августа –Домініка Пшездецького.
  • 22 II 1779 р. Король Станіслав Август Понятовський надав привілей власнику Чорного Острова Антонію Пшездзецькому, підканцлеру Литовському, на запровадження ярмарок по "Росїйському календарю: 17 Генваря, 7 Февраля, 10 Июня, 5 Августа, 12 Октября, 19 Ноября, на страдание Божьей Матери и в понедельник после Вербной Недели".
XIX


Комментариев нет:

Отправить комментарий